Vyhľadať

Parkovanie v Trnave: aké sú vaše možnosti?

Problémy s narastajúcim počtom áut a nedostatkom parkovacích miest sa nevyhýbajú ani Trnave. Môže za to najmä zvýšená životná úroveň obyvateľstva a klesanie cien áut. Ak ste z Trnavy alebo sa tam chystáte cestovať, prinášame prehľad parkovacieho systému v slovenskom malom Ríme.

Nižšie si môžete pozrieť výber parkovania alebo si pozrite celú ponuku parkovania pre Trnavu tu.

Na ktorých miestach v Trnave je parkovanie bezplatné a kde sa odporúča využiť platené služby?

Regulované parkovanie v Trnave

Prebytok áut spôsobuje vznik kolízií, ale aj vzájomné blokovanie vozidiel. V mestách nie je dostatok priestoru na budovanie stále nových parkovacích miest. V Trnave preto od 1. augusta 2021 platí regulované parkovanie.

So zavedením tak nasledovala iné krajské mestá, ako sú Bratislava, Košice či Prešov. Táto regulácia je spoplatnená a zvýhodňuje rezidentov, teda ľudí s trvalým bydliskom v danom meste. Účelov tohto nastavenia je viacero: čistejšie životné prostredie, častejšie využívanie mestskej hromadnej dopravy či skvalitnenie verejných priestranstiev.

Parkovacie zóny v Trnave

Časť Trnavy je tak rozdelená na zóny A, B, C a R1. Najfrekventovanejšou z nich je zóna A, ktorá sa nachádza v historickom centre mesta. Je ohraničená ulicami Hlboká, Kollárová, Hospodárska, Rybníková a pohostinstvom Zelený kríček.

V jednotlivých zónach máte na výber zo štyroch možností platby. Zaplatíte buď v parkovacom automate, SMS správou na číslo 2200, cez webovú aplikáciu DataMesta, alebo parkovacou kartou.

Parkovaciu kartu vám vydajú na portáli Dáta mesta alebo osobne na mestskom úrade. Trnavčania s trvalým pobytom v zónach majú pri vydávaní karty veľkú výhodu. Ak preukážu právny vzťah k vozidlu, ročná karta na prvé auto v domácnosti ich vyjde iba jedno euro.

Parkovanie v nákupných centrách v Trnave

Po nastavení platených zón je v Trnave čoraz menej parkovania zadarmo. Stále sa ale nájdu miesta, kde pohodlne odparkujete automobil. Okrem parkovísk pred známymi obchodnými reťazcami, ako Billa, Lidl či Kaufland, sú bezpečnými možnosťami nákupné centrá.

Parkovanie City Arena

V nákupnom centre City Arena nájdete 850 podzemných parkovacích miest. Cez víkendy a sviatky tu zaparkujete zadarmo, rovnako ako v pracovné dni na prvé 2 hodiny. Každá ďalšia začatá hodina stojí 1,5 eur. Na parkovisko sa dostanete pohodlne z ulíc Kollárova, Športová a Halenárska.

Parkovanie CITY PARK Trnava

Obchodné centrum CITY PARK Trnava disponuje 300 parkovacími miestami. Jeho veľkou výhodou je, že tu zaparkujete kedykoľvek úplne zadarmo. Autom sa tu dostanete z ulice Trstínska.

Parkovanie v OC Max

Komfortne sa dá zaparkovať aj v obchodnom centre Max. Ako vodič tu nájdete 300 miest na parkovanie, a to bez poplatku počas víkendov a sviatkov. V pondelky až piatky neplatíte prvé 3 hodiny. Každá ďalšia hodina je spoplatnená sumou 3 eurá.

Služba Parking a mesto Trnava

Ak sa obávate, že parkovacie miesto nenájdete, možno premýšľate nad kúpou či prenájmom parkovacieho miesta. Najväčšiu ponuku parkovania na Slovensku má portál Parking. Služba ponúka krátkodobé a dlhodobé prenájmy parkovacích miest a garáží. Ako konkrétne stránka funguje? Do vyhľadávania napíšete Trnava a vyberiete si z dvoch možností – Na predaj alebo Prenájom. Následne sa vám zobrazia všetky druhy parkovania v hľadanej lokalite. Výhodou stránky je, že na nej môžete rovnako inzerovať aj vy.

×